Stran, ki ste jo odprli, je namenjena interni uporabi članov ZASSS. Če se vam je stran odprla po naključju, vas prosimo, da jo zapustite.

Glavni menu

DS za pristojnosti in delovanje svetov staršev

Če želiš, da bodo ljudje naredili ladjo, ti jih ni treba učiti, kako se to dela ali čemu bo služila; najprej jih moraš naučiti, da bodo zahrepeneli po morju. (Antoine de Saint-Exupery)

Delovna skupina za pristojnosti in delovanje svetov staršev - obdelava poslovnikov

Na podlagi 34. člena Odloka o uskladitvi akta o ustanovitvi javnega zavoda Osnovna šola ________ _____ _______ __ __________ z Zakonom o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja je svet šole na korespondenčni seji dne 29. 3. 2007 sprejel

POSLOVNIK O VOLITVAH, KONSTITUIRANJU IN DELU SVETA STARŠEV OSNOVNE ŠOLE ________ _____ _______ __ __________

1. Volitve sveta staršev

1. člen

Starši posameznih oddelkov ob uvodnem skupnem roditeljskem sestanku izvolijo svoje predstavnike v svet staršev šole. V prvi triadi za dobo treh let, v četrtem in višjih razredih pa za dobo dveh let. Starši so po preteku mandata lahko ponovno izvoljeni v svet staršev šole.

Staršu, ki je bil izvoljen v svet staršev šole, preneha mandat, če otrok preneha obiskovati šolo.

2. člen

Ko ravnatelj šole od razrednikov prejme obvestilo, da so vsi oddelki izvolili predstavnike v svet staršev, preveri, če dosedanji predsednik sveta staršev še izpolnjuje pogoje za članstvo v svetu in ali ima veljaven mandat. Če ugotovi, da ne, skliče volilno sejo in jo vodi do izvolitve predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja sveta staršev.

3. člen

Ko se sestane svet staršev na volilni seji, se najprej ugotovi navzočnost staršev, ki so bili izvoljeni v svet staršev.

Če je navzoča večina izvoljenih staršev, ravnatelj šole predlaga navzočim z vabilom posredovani dnevni red seje.

Če dnevni red starši sprejmejo, ravnatelj nadaljuje z delom po sprejetem dnevnem redu. Če predlagajo navzoči starši spremembe dnevnega reda, da ravnatelj predlagane spremembe v razpravo in po sklepanju o predlogih oblikuje dnevni red seje.

4. člen

Po sprejetem dnevnem redu ravnatelj poda poročilo o opravljenih volitvah v razredih in povabi starše, ki so bili izvoljeni v svet staršev, da se predstavijo.

5. člen

Na volilni seji sveta staršev člani izvolijo predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja sveta staršev.

Kandidate za vse funkcije predlagajo navzoči starši. Za kandidata je lahko predlagan samo član sveta staršev, ki k evidentiranju za predsednika ali namestnika predsednika poda soglasje. Odsotni člani ne morejo biti kandidati, razen če podajo pisno soglasje, ki prispe na sejo do volitev.

Ko oblikujejo navzoči kandidatno listo, razpravljajo o njej in se opredelijo do nje z javnim glasovanjem.

Po oblikovanju kandidatnih list preidejo k volitvam.

Najprej navzoči izberejo način volitev. Volitve predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja sveta staršev so lahko javne ali tajne.

6. člen

Če se navzoči z večino glasov odločijo, da bodo volili predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja sveta staršev javno, ravnatelj predlaga, da se o predlaganih kandidatih po abecednem vrstnem redu priimkov opredelijo z dvigom rok, in sicer najprej za predsednika sveta, nato za namestnika predsednika in nazadnje za zapisnikarja.

7. člen

Če se navzoči z večino glasov odločijo za tajno glasovanje o vseh kandidatih, ravnatelj predlaga, da navzoči imenujejo tričlansko volilno komisijo, ki bo pripravila in vodila volitve.

8. člen

Tajništvo šole pripravi vse potrebno za volitve, da lahko volilna komisija zapečati volilno skrinjico, pripravi listo upravičencev do glasovanja in ustrezno število glasovnic za predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja sveta staršev.

Glasovnica mora vsebovati:

9. člen

Volilna komisija preide na izvedbo volitev. Glasovnice vroči navzočim članom sveta staršev in pri tem vodi evidenco, da so vsi upravičenci prejeli glasovnice. Volilni upravičenci po tajnem glasovanju oddajo glasovnice v volilno skrinjico, volilna komisija pa ugotovi rezultat volitev. O poteku volitev se piše zapisnik.

Po opravljenih volitvah ravnatelj razglasi rezultate volitev in preda vodenje seje izvoljenemu predsedniku sveta staršev.

Izvoljen je tisti kandidat, ki prejme največje število glasov od vseh članov sveta staršev. Za izvolitev mora prejeti vsaj 50 % glasov vseh članov sveta staršev.

Če vsaj po en kandidat za predsednika, namestnika in zapisnikarja ne dobi potrebne večine glasov, se ponovi glasovanje med tistima dvema kandidatoma za posamezno funkcijo, ki sta dobila največje število glasov.

Če dva ali več kandidatov dobijo enako število glasov, se volitve za te kandidate ponovijo.

Novoizvoljeni predsednik sveta staršev nadaljuje vodenje seje s točko dnevnega reda, ki se je že začela pred volitvami. Po razpravi navzoči sprejmejo stališča, ugotovitve in sklepe.

10. člen

Ravnatelj v treh dneh po opravljenih volitvah izda ugotovitveni sklep o izvolitvi. Mandat za predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja je dve leti.

11. člen

Svet staršev po enakem postopku opravi tajne volitve treh predstavnikov staršev v svet šole. Eden med njimi je predstavnik staršev podružnične šole Zalog, ki ga izvolijo izmed staršev iz podružnične šole Zalog in so na glasovnici tudi posebej označeni.

Mandat staršev v svetu šole je vezan na status starša učenca šole in na mandat sveta šole. Praviloma traja štiri leta.

12. člen

V primeru, da iz kakršnegakoli razloga preneha mandat predstavnika staršev v svetu šole, se opravijo nadomestne volitve.

Predsednik sveta staršev opravi kandidacijski postopek in volitve na redni ali izredni seji sveta staršev. Če preneha mandat predstavniku s podružnične šole, se opravi kandidacijski postopek in se voli predstavnika v svet šole izmed staršev s podružnične šole.

2. Seje sveta staršev

13. člen

Svet staršev dela in odloča na sejah.

Za uspešno delo šola zagotovi vsem članom sveta staršev dostop do pomembnejših aktov šole, ki jim bodo pomagali pri opravljanju funkcije (akt o ustanovitvi, kolektivna pogodba za vzgojo in izobraževanje, pravilnik o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest, poslovnik za delo sveta staršev, hišni red ipd.).

Sejo sveta staršev skliče predsednik sveta na lastno iniciativo v dogovoru z vodstvom šole, na zahtevo vsaj štirih članov sveta, na zahtevo ravnatelja šole ali na zahtevo ustanovitelja. O datumu, uri, kraju (prostor) se dogovorita predsednik sveta staršev in ravnatelj šole sporazumno.

14. člen

Na sejah so poleg predstavnikov staršev lahko prisotni še: ravnatelj, pomočnik ravnatelja, drugi strokovni delavci, predstavniki sveta šole, delavci strokovnih služb šole, župan, delavci strokovnih služb občine, drugi gostje in novinarji, ki jih k posamezni točki dnevnega reda povabi predsednik sveta staršev oziroma zaprosijo, da se jim dovoli navzočnost na seji sveta staršev kot zainteresirana javnost.

Zainteresirana javnost je lahko prisotna pri vseh točkah dnevnega reda, razen pri tistih, pri katerih sta obravnava in sklepanje zaprta za javnost iz razlogov, ki so v interesu poslovnih odnosov šole ali bi pomenili izdajo poslovne tajnosti zaradi varovanja osebnih podatkov ali družinskih razmerij učencev ali delavcev šole ali pa gre za druge širše interese. O pravici prisotnosti odloča predsednik sveta staršev. Pravico glasovanja in odločanja imajo samo predstavniki staršev.

15. člen

Predsednik sveta staršev skupaj z ravnateljem šole pripravlja dnevne rede sej sveta staršev. Pri tem skrbi za to, da je na dnevni red uvrščenih toliko točk oziroma zadev, da seja sveta staršev ne traja predolgo.

Tajništvo šole pripravi po navodilih predsednika sveta vabilo za sejo in potrebno gradivo k posameznim točkam predlaganega dnevnega reda ter rezervira prostor za sejo sveta staršev.

Tajništvo šole odpošlje vabila za redno sejo tako, da jih člani sveta prejmejo najmanj sedem dni pred dnem, določenim za sejo. Vabila se praviloma vročajo članom sveta staršev na domači naslov ali po elektronski pošti. Vabilo je objavljeno tudi na oglasni deski šole v Cerkljah in Zalogu ter v obeh zbornicah.

16. člen

Na začetku seje predsednik sveta staršev najprej ugotovi prisotnost članov sveta staršev.

Ugotovi tudi, ali so manjkajoči člani sveta opravičili odsotnost.

Če je navzoča večina članov sveta staršev, lahko svet začne z delom.

17. člen

Predsednik sveta staršev predlaga dnevni red, ki je bil poslan z vabilom, in predlog da v razpravo.

Člani sveta lahko predlagajo dodatne točke, vendar jih predsednik uvrsti na dnevni red, če obravnava teh točk ni zahtevna in ne potrebuje priprave gradiva. V nasprotnem primeru se take točke uvrstijo na dnevni red naslednje seje.

18. člen

Po sprejetem dnevnem redu preide predsednik sveta staršev na obravnavanje točk, kot si sledijo v dnevnem redu.

Najprej člani sveta pregledajo zapisnik prejšnje seje in podajo ali poslušajo poročilo o izvršenih sklepih.

Člani sveta staršev sprejmejo zapisnik, če nanj ni imel nihče pripomb ali če so bile pripombe sprejete in nanje nihče ne ugovarja. Sprejmejo tudi poročilo o izvrševanju sklepov prejšnje seje.

19. člen

V nadaljevanju člani po vrstnem redu sprejetega dnevnega reda obravnavajo točke tako, da jih predsednik ali nekdo, ki je za točko zadolžen, predstavi, člani sveta nato o njih razpravljajo in se odločajo o predlaganih sklepih.

20. člen

Predlagani sklepi k posamezni točki dnevnega reda so sprejeti, če se z njimi strinja večina navzočih članov sveta.

21. člen

O poteku seje sveta staršev se vodi zapisnik.

Zapisnikar v zapisnik zapisuje:

Zapisnikar piše zapisnik na sejah sveta in ga v osnutku predloži najkasneje 7 dni po seji v pregled predsedniku sveta in ravnatelju, ki predlagata morebitne spremembe ali dopolnitve. Tajništvo šole potem pošlje zapisnik članom sveta staršev, predstavnikom sveta šole in ostalim prisotnim.

Zapisnik je sprejet na naslednji seji sveta staršev, ko ga podpiše predsednik.

Tajništvo šole:

22. člen

Na zahtevo predsednika sveta staršev ali na predlog člana sveta, če se svet z glasovanjem odloči za to, se potek seje lahko posname na trak, ki se shrani skupaj z vabilom, gradivom in zapisnikom seje.

3. Končne določbe

23. člen

Poslovnik začne veljati naslednji dan po objavi.